Home    Решения    Услуги    Download    Публикации    Работа    Продукти    Документи
 

 

 
Print this page/Отпечатай тази страница

    "Linux center" започна съществуването си на 12 януари 1999 г. под името "Linux center - Пловдив". Идеята за този сайт бе на Йовко Ламбрев, който всъщност и започна работата по него. Проектът бе подкрепен и от колегите му от Компания за информационни технологии "Triton Technologies" Стоян Мишинев и Генко Бостанджиев.
    Идеята получи голяма популярност по време на легализационната кампания на софтуера на Microsoft от началото на март 1999 г. като реална алтернатива на налагания от софтуерния гигант монопол.
    Първоначално сайтът се хостваше в XOOM (регистриран в последните часове на 1998 година) и изглеждаше по друг начин, но в края на май по предложение на г-н Павел Калинов от Гювеч.BG бе създаден поддомейн http://linux.gyuvet.ch на Гювеч.BG и проектът се премести там на 10 юни 1999г. Именно по предложение на Павел Калинов от този момент сайтът започна да се нарича само "Linux център".
    В момента глобалната работа по поддръжката и обновяването на сайта е безвъзмездно дело основно на Йовко Ламбрев и неговите приятели и сътрудници.
    Идеята на сайта е това да бъде независимо средище за информация по въпроси свързани с OS Linux и информационните технологии като цяло.

     "Linux center" нямаше да е същия без съдействието и съавторството на:
Павел Калинов,  Флорина Първанова, Боян Кроснов, Светослав Николов, Георги Теллалов, Генчо Шкодрев, Димитър Жеков, Иван Стойков, Борис Йорданов, Никола Колев, Чавдар Урумов, Радостин Раднев, Стефан Ангелов, Александър Георгиев, Цвятко Йовчев, Божан Бояджиев, Веселин Табаков, Милко Крачунов, Петър Върбанов и Александър Цанков.

    В горния списък се добавят всички, които са направили или допринесли с нещо Linux center-a да е по-пълен и по-добър. В момента ключовите фигури са:

    Йовко Ламбрев - създател, автор, идеолог, web-developer, преводач и въобще основен двигател на Linux center-а. Yovko Lambrev
    Това е човекът, който бута този сайт и когато всички останали се откажат.
    Роден на 8 май 1974 г. в град Пловдив. Завършил е Образцова математическа гимназия "Акад. Кирил Попов" - Пловдив със специалност "Математика". През 1997г. в Технически университет - Пловдив се дипломира с магистърска степен като инженер по "Комуникационна техника и технологии" и специализация "Оптични и мобилни комуникации" и защитава дипломна работа на тема "Проектиране на мрежов протокол на канално ниво за безжична оптична локална мрежа по инфрачервен дифузен канал". Заедно с научния си ръководител е съавтор на статия на тема "Influence of The Bit Error Ratio on the Frame Format in Communication Protocols Design for an Infrared Diffusive Channel".
    Професионалните му интереси са свързани с предаването на данни, компютърните мрежи, администрацията им, мрежови протоколи, операционни системи, UNIX-клонинги, web-сървъри, HTML, XML, JavaScript, Java, C/C++, CGI-BIN програмиране, Perl, Phython, SQL, хардуер, криптография, сигурност, защита на данните, Internet и Интранет технологии, Voice over IP решения (Cisco).
    Член е на "The HTML Writers Guild", на Java Developers Alliance, на web-дизайнерската група NetDesign и на българската Solaris users група.
    Регистриран Linux потребител и регистриран Mandrake и Red Hat Linux user. Участва в екипа на Mandrake за локализацията му на български език. Участва в проекта XMMS като се грижи за българската му версия. Симпатизант на Sun и Solaris :-)
    Ползва английски и руски език и непрекъснато се опитва да научи италиански.
    Не е женен. Работи като системен администратор в Централно управление на банка "Хеброс" АД.
    http://yovko.freeshell.org/.
    e-mail: [email protected]


   Владимир Джувинов
    Vladimir Dzhuvinov
    Сътрудник на Linux center от лятото на 2000. Автор на няколко статии от различни области на света на Linux и Интернет.
    Роден е през 1979 година в град Пловдив. От 1998 следва електронно инженерство и работи по подизпълнителски проекти при разработката на интегрални схеми. Работил е по редица теми и области - Frame Synchronisation Unit IC, аналогова електроника (многостепенни усилватели, активни филтри), PID контролери за спътникова камера, Finite Impulse Response DSP (FIR DSP), както и различни софтуерни приложения (nodal circuit analysis, Java LZW compression) и др. В момента е на "високочестотна" вълна - SONET/SDH и ATM ICs :-)
    С Linux, Solaris, Irix и Windows NT се занимава сериозно от 1998 година. Програмира и използва предимно PLPL, VHDL, Verilog, Assembler, C, C++, Perl и Java.
    Следва в http://www.ecs.soton.ac.uk/about
    Няма лична web-страничка, но на няколко места в web-пространството се е събрала достатъчно информация за него.
    e-mail: [email protected]