Home    Решения    Услуги    Download    Публикации    Работа    Продукти    Документи
 

 

 
Print this page/Отпечатай тази страница  

Мнение на един професионалист - Калоян Доганов




   г-н Ламбрев,

   Прочетох внимателно вашият материaл, публикуван в "Linux center" и не мога да се стърпя да не споделя с Вас моето мнение по въпроса.
   Все пак сметкаджиите от Microsoft сгрешиха с кампанията в България. И то за тяхна сметка. Защо мисля така?
   Microsoft реши да проведе кампанията точно в момента, когато Linux с бясна скорост набираше популярност и думичката "Linux" вибрираше в атмосферата. Знаем, че този процес на нарастване популярността на Linux не е престанал и досега. Затова и когато се появи слуха, че предстои натиск от страна на правителството за да се плаща за Windows, алтернативната система беше близко до ума. Когато лицензионната кампания течеше с пълна сила, вървяха реклами с белезници и т.н. много потребители бързаха за закупят необходимите лицензи. Дваж повече потребители, обаче, през това време питаха, инсталираха, и въобще - интересуваха се по някакъв начин от Linux.
   В крайна сметка Microsoft наистина взе пари от хората, но загуби голяма част от потребителската си маса. А тези които вече са платили, няма да плащат втори път. Тоест, можем да кажем, че това което Microsoft изсмука от българите през тези няколко месеца беше горе-долу всичко, което ще вземе изобщо. Колко ли копия на Windows ще продаде Microsoft в България за следващите 5 години? Твърде малко.
   За сметка на това пък за в бъдеще потребителите на Linux ще растат. Т.е. стратегически, Microsoft загубиха от кампанията.
   Винаги съм твърдял, че Microsoft печелят от пиратите. Звучи странно, нали? Но това са стратегически печалби. MS Word се наложи в България именно заради пиратството (да не забравяме Микротекст). В последствие Windows навлезе бързо заради WinWord и т.н. Точно заради това пиратство Microsoft събира пари сега от България. Преставете си само, ако вместо Word в България преди 10-15 години се беше разпространил и наложил като традиционен редактор WordPerfect? Сега вместо Microsoft, тук щеше WordPerfect (Corel - бел. на Linux center) да жъне печалби.
   Ако е създадена потребителска маса на Linux, то фирмите в бранша много бързо ще се ориентират в доставянето на Linux-услуги. А това само може да накара клиентите все по-често да избират Linux за своите решения.
   Разбира се, все още много потребители са в "мъртвата хватка" на Windows. Това са най-вече бизнес потребителите, които имат инсталирана база на Windows със съответния за техния бизнес софтуер, който е жизненоважен за тях. Не бива да забравяме, че в бизнеса не са нужни само офиспакети (където Linux има какво да каже - StarOffice, KOffice, WordPerfect и т.н.), но и правен по поръчка специфичен софтуер - склад, счетоводство и т.н., както и по-специфичнен за съответния бизнес.
   Тези потребители са принудени да платят лиценз за операционната система. А софтуерните фирми, които са произвели този специфичен български софтуер също са "закопчани". Никоя фирма не би плащала на програмисти да програмират за система, различна от тази, инсталирана на компютрите на клиентите. Затова и тези софтуерни фирми са принудени да платят за операционната система. И нещо повече - и за средствата за разработка, които, знаем, също са солени.
   Софтуерните фирми, които не продават в България, а изнасят навън продукцията си, обикновено са създадени с външни капитали. Те имат съответните им лицензи още преди кампанията. Затова да оставим тези фирми настрана - т.е. са сигурни потребители/програмисти на Windows, защото пазарът им го диктува. Въпросът, който ме интересува, е какво ще правят останалите бизнес потребители.
   Това е въпросът. Доколко бизнес потребителите ще са склонни да изоставят Windows? (Домашните потребители ги знаем - тях е малко вероятно да ги опари полицейската кампания, по разбираеми причини.)
   Малко е вероятно едни такива потребители, "закопчани" с Windows, да се прехвърлят в обозримо бъдеще на алтернативна система (като Linux). Зер, платили са вече - ще ползват Windows. (Платил съм сапуно - че го ядем). Но в същото време, моето мнение е, че те не биха дали повече нито стотинка на Microsoft. Защо? Защото когато тези потребители плащаха за лиценз, за тях това беше въпрос на съществуване - ще останат ли да работят или не. Тези хора едва ли ще се бръкнат за 300 USD за да използват новата версия на MS Office 2000 Upgrade. Ако поставиш на един кантар новите възможности на Office 2000 и от друга страна - 300 USD, възможностите на Office 2000 тутакси ще изхвърчат във въздуха, изстреляни от тежестта на тези 300 USD. Да си спасиш кожата от ударите на правителството е оправдано, но да се "лигавиш" с новите версии на Microsoft - това съвсем не е изгодна сделка. Тоест, това вече не е пазар за Microsoft.
   Има една друга категория потребители, за които всички условия предполагат, че Linux е най-доброто решение. Това са Интернет доставчиците. Тези хора не са принудени да избират между Windows 95 и Linux, ами между Windows NT и Linux. А NT, знаем, е доста по-скъп от 95/98. Нещо повече - на Интернет доставчиците няма да им свърши работа обикновен NT Server - те ще искат допълнителни неща, които се продават отделно - напр. proxy server и т.н. Тоест, цената на тяхната система се качва до няколко хиляди долара. Как да не гледат тогава към Linux? Е, вярно, Linux се администрира по-трудно и по-мъчно. Тоест, изисква се допълнително обучение за системните администратори. Но пък се отблагодарява стократно. И като производителност и като цена. Ако някой ми предложи да прочета внимателно една камара с книги за Linux/UNIX/Internet или изхарча няколко хиляди долара, бих избрал книжките без колебание. Явно и не само аз - Интернет доставчиците в България масово използват Linux. (Да не забравяме и FreeBSD.)
   Какво мога да кажа в личен план? Аз си вадя хляба с програмирането на Java. Така че скокът към Linux беше напълно безболезнен. Фирмата, в която работя, просто изрита Windows NT като работна среда. Нещо повече - оказа се, че JDK за Linux е много по-пъргав от JDK за Windows при еднакъв хардуер. Сега целият ни бизнес е върху Linux.
   Винаги съм искал да разкарам Windows от системата си. Аз съм горещ противник на тоя софтуер и винаги съм се оглеждал - навремето си чупих главата с OS/2, която според мен е разкошна система, пазарно опропастена от създаделите си. Големият проблем на OS/2 е, че няма софтуер за нея.
   Сега съм очарован от Linux. Щастлив съм с тази система и за нищо на света не бих я заменил с друга.

      Калоян

   P.S. Има и един друг въпрос, който не засегнах - зависимия от Windows хардуер. Това са софтуерни модеми, някои звукови платки и т.н. Минаването под Linux прави такъв хардуер неизползваем и изисква допълнителни разходи от страна на потребителите. Това може и да ги спре от авантюрата Linux.