Home    Решения    Услуги    Download    Публикации    Работа    Продукти    Документи
 

 

 
Print this page/Отпечатай тази страница  

Caché - не просто MUMPS за Linux

от
Йовко Ламбрев <[email protected]>


     Напълно е възможно никога да не сте виждали MUMPS в живота си - особено ако принадлежите на по-младото поколение IT специалисти. Ako пък сте виждали напълно вероятно е да сте били толкова ужасени, че да не желаете изобщо да виждате подобно нещо. Ако обаче сте се заинтересували от този екзотичен свят сигурно в момента сте направо фанатизиран фен. А ако сте от последните вашата платформа най-вероятно e DOS... и ако наистина сте от тези истински симпатизанти едва ли е нужно да ви запознавам с Caché - радостното е, че вече има версия за Linux (Red Hat).
     Представете си, че имате верига от магазини за обувки. Ако някой клон привърши някакъв модел или цвят обувки вие сте потенциално заплашен да пропуснете да реализирате продажби, a в друг ваш магазин в същото време този модел може да залежава. Как да управлявате инвентара си? Естествено това е класически пример за практическо приложение на базите-данни.
     Използвайки релационен модел вие трябва да генерирате няколко таблици. Една от тях ще се отнася за моделите, размерите и цветовете обувки, друга ще съдържа доставчиците ви и вашите поръчки. Възможно е да имате таблици за вашите цени, търговски отстъпки, картотека на клиентите ви, складови наличности... и всички тези таблици трябва да се обновяват винаги, когато правите продажба или в склада ви постъпва нова доставка. В повечето ситуации от реалния живот вашата релационна база-данни бързо набъбва до неочаквано големи размери, а често става и забележимо тромава.
     Нека да мислим многодименсионно. Представете си, че вашата база е записана във вид на обемен "куб", който има толкова страни, колкото е необходимо за да опише данните пълно - модели, цветове, цени, складови наличности... сега всяко нещо е свързано с останалите данни като едно цяло. Достъпът до вашата база е необичайно бърз, релационния информационен излишък е елиминиран и данните ви са достатъчно компактни.
     Този модел се нарича пост-релационен. Пост-релационна е и силата на Caché. Това не е просто MUMPS за Linux - това е пълноценна, база-данни от ново поколение, която обединява мултидименсионния модел с обектната технология и нарича резултата от това (т.е. самата себе си) пост-релационна база-данни, която се опитва да прескочи ограниченията на класическата схема на двумерното моделиране на релационните бази-данни.
     "Реалният свят е сложен", казват InterSystems - авторите на Caché - "и никакви усилия от страна на информационните технологии да го опишат с опростени модели няма да променят това. Традиционните модели, особено релационните, са относително лесни като инструмент за софтуерните компании. Проблемите започват, когато разработчика на приложение се опитва да вкара реалния свят в подобни опростени шаблони, с които релационните технологии успяват да работят."
     Caché претендира да е се справи и ако му "говорите" на SQL благодарение на вградения за съвместимост CachéSQL. InterSystems твърдят, че Caché SQL работи 20 пъти по-бързо от SQL-a на Sybase например при равни други условия и InterSystems са конвертирали вече повече от 1400 системи към Caché без промяна на нито ред SQL код или пък някакъв хардуер. А благодарение на вградените си компоненти Caché WebLink и WebLink Developer получавате интегрирани база-данни със среда за разработка т.е. една прекрасна платформа за web-приложения.     

     Можете да си поръчате безплатно CD Caché за Linux и Windows с лиценз за един потребител от http://www.e-dbms.de като на компактдиска ще намерите и подробна документация на системата. 

20 юни 2000

 Йовко Ламбрев