Home    Решения    Услуги    Download    Публикации    Работа    Продукти    Документи
 

 

 
Print this page/Отпечатай тази страница  

 

Corel Linux OS 1.0 - опит за летене

от
Йовко Ламбрев <[email protected]>


    Усетът на Corel за вятъра на промяната определено е безупречен. Това беше първата фирма, която живо се заинтересува от Linux далеч преди големия бум от началото на тази година. Още в края на миналата 1998 беше факт Corel WordPerfect за Linux - безплатен за персонална употреба. Още тогава Corel обявиха, че започват разработването на собствена Linux дистрибуция.
    Тогава новината беше в десятката - обещания за лесен графичен инсталатор, графичен файлов мениджър едва ли не следващия Windows, но всъщност дистрибуция базирана на Debian и KDE, но съвсем различна и изцяло преработена. Всичко това, както и жеста към Linux обществеността, че принципът на безплатната операционна система няма да бъде нарушен и новата дистрибуция ще се разпространява свободно заедно с изходните си текстове не остана незабелязан. Corel получиха това, което целяха - внимание.
    Чакането вече приключи и проектът Corel Linux Distribution е вече факт под името Corel LinuxOS. Веднага споделям, че за мен този дистрибутив е едно голямо разочарование. Графичния инсталатор вече не е изненада за никого - Corel бяха изпреварени (виж Caldera 2.3, Red Hat 6.1) - но не в това е проблема - за разлика от предходниците си инсталатора на Corel LinuxOS ви извива ръцете зад гърба и ви оставя да бъдете почти безучастен наблюдател на инсталацията. Не ми харесва да не бъда дори предупреден, че ще ми се инсталира графичен boot-мениджър - не казвам, че не работи или нещо ми е повредил, но аз предпочитам да знам какво става с компютъра ми - и именно затова съм избрал да работя с Linux, защото всичко е в мои ръце. Не ми хареса, че инсталатора работи най-добре, когато го оставиш сам да направи всичко "автоматично", а когато решиш да се намесиш обикновено се "издънва". Бях изумен и от опцията да бъде направена инсталация като бъде унищожена съществуващата информация на диска - честно - изумен е слаба дума - не отричам, че в някакъв частен случай това може и да е удобно, но все пак ако искам да си забърша диска мисля, че ще се справя и без инсталатора на Corel Linux.
    Въпросният инсталатор не може да се справи с елементарна задача като да направи файлова система върху предварително подготвен дял - няма да забелязваме, че при "custom" инсталация не успява да си пресметне свършената работа в проценти. Това е и първият Linux, който има очевадни затруднения да се инсталира в extended дял на диска...
    Иначе Linux-a на Corel може и да си работи - казвам може, защото след като направих само две инсталации на Corel Linux и няколко часа го поразгледах стигнах до извода, че това не е моят Linux - поне засега. Това просто е версия 1.0 и усилията на Corel са похвални. Още повече обещанията им, че през следващата година ще имаме и CorelDRAW за Linux, както и малко по-късно Corel PhotoPaint и Corel Office Suite. Аз лично бих си ги пуснал на друга дистрибуция.
    Не ми се ще да го казвам, но ми се струва, че появата на този дистрибутив е рекламен трик за привличане на вниманието. Защото ако не е така много скоро трябва да се появи следваща версия. Или може би на проекта се гледа несериозно от страна на Corel - и това звучи далеч по-лошо (тъжно ми е да си спомням отношението на IBM към чудесната, но изоставена OS/2). Единственото извинение, за което се сещам е, че досега Corel никога на са правили операционни системи. Не съм сигурен обаче дали искат да се научат. Това ще покаже времето...

25 ноември 1999

 Йовко Ламбрев