Home    Решения    Услуги    Download    Публикации    Работа    Продукти    Документи
 

 

 
Print this page/Отпечатай тази страница  

Mandrake 7.0 - безкомпромисният десктоп

от
Йовко Ламбрев <[email protected]>


    Mandrake Linux Последната ми среща с Mandrake Linux беше дистрибуцията Festen или ако предпочитате версия 5.3. По това време всички говореха, че Mandrake е дистрибутив без собствено лице и облик. И подобни изказвания съвсем не бяха лишени от смисъл - въпреки, че Mandrake никога не са криели, че са последователи на Red Hat. Тъй или иначе обаче вместо да си инсталираш копие на Red Hat можеш направо да си инсталираш Red Hat - освен ако, разбира се не държиш особено на синия цвят на шапката :-) 
    От известно време насам обаче за Mandrake започна да се говори все повече и повече. Той започна да се превръща в дистрибуция с повече индивидуалност - разбира се все още достатъчно прилепена към Red Hat и определено имаща за цел десктоп работните станции и компютри. Сформира се общество подобно на това около Debian и FreeBSD, в което всеки помага с каквото може. Това общество, между другото, е отворено към всички и ако си нямате хоби и ви се програмира ей така за идеята ще бъдете приет с отворени обятия.  
    Предварителната информация за седма версия на Linux-а със "синя шапка" беше повече от интригуваща и аз зачаках Mandrake 7.0 (Air) с огромен интерес - още повече след кореспонденцията ми с Pablo Saratxaga от MandrakeSoft., в която той ме увери, че лично е добавил CP-1251 encoding  на кирилицата в XFree86, разпространяван от Mandrake, както и за наличието на българска локализация в дистрибуцията (казано на Windows-език това са Regional settings).
    Аз инсталирах Mandrake 7.0 (Air) вчера и... съм заслепен от блясъка му. Ако някой някога се е опитвал да формулира какво означава удобен и изпипан графичен десктоп компютър сигурно е сбъркал - просто защото никога не е и дръзвал да си помечтае за Mandrake 7.0 - казвам го направо - това, с което блести тази дистрибуция е инсталатора си и набора от приложен софтуер. Всичко е събрано и конфигурирано вероятно със замисъла това да бъде перфектният десктоп. И наистина е. Без каквото и да е преувеличаване. Това не е Windows, дами и господа, нито 3.1, нито 95, нито 98, даже не е Windows 2000, защото дори и Windows 3000 ще диша праха на Mandrake 7.0. Да - има българска локализация, и README на български за това как да направите инсталацията, даже самата инсталация има претенции да премине на български, но какво от това - това въобще не е в състояние да ме впечатли така както изобилието от софтуер, което придружава с тази дистрибуция. Ето защо било добре да имаш зад гърба си общество от доброволци програмисти.
    Как е като сървър ли - ами честно - не знам - не съм го разглеждал от тази му страна - вероятно се справя не по зле от който и да е друг Linux.
    Но едва ли ще ви изненадам, че инсталатора е графичен и абсолютно интуитивен, и най-сетне е различен от този на Red Hat. Съветвам Ви да си направите една пълна инсталация - ей така за лично удоволствие - ще ви трябва някъде около 1 GB ako решите да се спрете на десктоп инсталация. След това оставете за 20-тина минути да се копират 580-те софтуерни пакета - конфигурирайте си X, довършете setup-а и се пригответе за едно пътешествие в страната на чудесата...
    Сигурно пак няма да ви изненадам ако ви кажа, че ще намерите всичко, с което сте свикнали в останалите дистрибуции, нито, че има wine или дори ICQ, но какво ще кажете да разполагате с молекулярен калкулатор или с файлов мениджър, много приличащ на explorer, само дето е още по-добър, заедно с всичко това - програма за генериране на обложки на компакт-дискове, както и софтуер за генериране на каталози, видео-плейъри, DVD плейър, убийствени sound миксери, драйвери за TV-тунери, телефонен секретар, софтуер за презапис на компакт-дискове, дори VNC - не знаете какво е това ли? Е, сега можете да разберете - клиент-сървър софтуер за достъп до отдалечена машина - достатъчно е да инсталирате сървърската част на произволна машина и да получите нейният десктоп на монитора на вашия компютър през мрежата. Иначе казано не ви ли се ще да администрирате някое NT през Linux :-). Няма да споменавам забавни нещица като poker, кубчето на Рубик, програма, която се свързва с метерологичен сървър и non-стоп ви уведомява за прогнозата за времето, дори програмче, което ще ви напомни след колко време да извадите пликчето си с черен чай от чашата си за да не забравите докато работите.
    Нямате офис пакет ли - е, още мъничко потърпете за kOffice - засега Mandrake 7.0 ви предлага klyx - фронт-енд на TeX - невероятна текстообработка. И да не забравя kIllustrator - програма за векторна графика, която едва проходила има възможностите на CorelDraw5 например, ако има още живи, които си го спомнят.
    Чудесни инструменти за управление на системата, за администрация и конфигурация на X и видеокартата ви. Тук е и най-лъскавия терминал, който съм виждал някога Eterm.  Все още ли не сте ли впечатлени? А какво ще кажете тогава за gnomba, звучи като samba, нали? Познайте за какво е? А за xTraceroute (спомнете си за VisualRoute), а защо не хвърлите едно око на crack-lib?
    Свят ми се зави и от темите на KDE - не бях и сънувал такова многообразие...
    A, между другото, kak сте с англиийския - какво ще кажете за voice recognition software? Да, да - съвсем правилно ме разбрахте сядате си пред Mandrake и започвате да му говорите: "Open kwrite... file... new... begin dictation... I hate broken windows..."
    Ако някой от днес нататък ви каже, че не е виждал по удобен интерфейс от този на Windows пратете го да разгледа Mandrake 7.0, но се подсигурете откъм успокоителни, защото вероятността от шок не е никак малка, а ако след това все още не си е променил мнението кажете му да отиде някъде да му ампутират очите - те и без това никаква работа не му вършат...

24 януари 2000

 Йовко Ламбрев