Home    Решения    Услуги    Download    Публикации    Работа    Продукти    Документи
 

 

 
Print this page/Отпечатай тази страница  

Рубриката се води съвместно със списание 

Red Hat Linux 7 - крачка към превъзходството

от
Йовко Ламбрев <[email protected]>


      Точно преди една година публикувах в Linux център статията си за Red Hat 6.1, чиято поява скромно нарекох революция и Ви обещах революцията да продължи. Честно казано, тогава не очаквах, че ще изтече цяла година до следващото ми ревю за Червената шапка, но за щастие Red Hat нормализираха темпото си на изстрелване на нови версии. 
    Кликнете за по-подробна графика

  Въпреки глобалния спад на цените на акциите на високотехнологичните компании, който не подмина и Red Hat след големия бум през януари компанията, основана само преди шест години, вече е безспорен лидер в разработката и внедряването на Linux и open source решения - от малки специфични устройства, до високопроизводителни клъстери и защитени web-сървъри. Според IDC Red Hat Inc. държи 50,2% от пазара на Linux и open source, а Red Hat Linux e най-популярната дистрибуция в САЩ, предпочитана вече от 68,7% от Linux потребителите там. Именно технологичното лидерство, а и стремежът на компанията към професионализъм и комерсиализиране на продуктите си, най-вече чрез услугите, които предлагат, може би е причина за твърде емоционалните и крайни понякога оценки и мнения от тази част на Linux обществеността, която по дефиниция изповядва по-хипи мироглед. Така или иначе Red Hat не само се превръща все повече във флагман на Linux системите, но и в определящ фактор по отношение на бъдещото им развитие.

    И така, какво е новото в Red Hat 7 (Guinness)? Ключовите думи са по-добра графична поддръжка и подобрения в сигурността. Новата версия е базирана на ядро 2.2.16 и включва XFree86 4.0.1 и Mesa, като за съвместимост не са изхвърлени все още XFree86 3.3.6 сървърите. Хардуерната поддръжка на Intel 810 и 815, както и на Rage 128, Voodoo III и V е повече от бляскава. Вече няма да имате проблем и с поддръжката и на USB периферията си. Тихомълком ще проработи голяма част от хардуера ви - вече все по-малко остават нещата които не се поддържат от Linux. Red Hat 7 не срещна никакви затрудния да конфигурира мрежовите ми карти AMD PCNET32, D-Link 220, RTL 8139, да не говорим за 3Com 905C, a за звуковата ми карта Sound Blaster PCI128 даже не беше нужно да стартирам sndconfig... (в същото време Creative още не са ми предоставили драйверите си за нея за Windows Me просто защото още не са ги написали - какви времена доживяхме :-)

    Red Hat 7 има разширена интеграция с LDAP и Kerberos сървъри, като настройките можете да направите още по време на инсталацията. glibc библиотеките са 2.1.91, а gcc е 2.96. Добрият стар inetd е заменен от xinetd, aspell вече ще замества ispell, а за печата ви вече ще се грижи не lpr (от BSD), а LPRng. Разбира се, че Guinness включва и последните версии на Perl 5.6.0 и Tcl/Tk 8.3.1. А за първи път в дистрибуция на Red Hat освен PostgreSQL има и MySQL. Десктоп по подразбиране е GNOME 1.2 със sawfish, който се държи повече от чудесно за разлика от предишни реализации, които са ме карали да предпочета KDE. Между другото тук е мястото да кажа, че първоначалните планове на Red Hat бяха версия 7 да включва ядро 2.4 и KDE2 - Guinness всъщност бърза да се провъзгласи за Linux 3.0 въпреки, че поради забавяне на съответните проекти не съдържа нито новото ядро, нито KDE2 въпреки, че ще забележите как цялата дистрибуция е направена така, че да е готова да ги приеме - уви, вероятно Red Hat 7.1 ще се окичи с тях :-) 

   Red Hat 7 възприема Filesystem Hierarchy Standard (FHS) който дано доведе до така желаната еднаквост в разпределянето на системните файлове по директории в повечето UNIX системи. Има промяна и в концепцията за мрежовите услуги, стартирани по подразбиране - досегашните инсталации стартираха повечето от услугите, докато новият Red Hat оставя по-голямата част от тази работа на администратора. След изтичането на срока на патентите за RSA алгоритмите за криптиране Red Hat 7 пристига със сериозна криптография на въоръжение - освен GNU Privacy Guard в дистрибуцията е включен и SSH, както и SSL модули за Apache. Така че, не се изненадвайте ако вашият web-сървър ви се представи отрупан с екстри като коледна елха например така:

Apache/1.3.12 (Unix) (Red Hat/Linux) mod_ssl/2.6.6 OpenSSL/0.9.5a DAV/1.0.1 PHP/4.0.1p12 mod_perl/1.2.4 

  Друг голям плюс на дистрибуцията е многообразието от софтуер - инсталацията е вече на два компакт-диска и към тях стандартните три CD-та: PowerTools, Documentation CD и Sources CD - общо стават 5. От софтуерът около Guinness си струва да не пропуснете да обърнете внимание на plugger-а за Netscape, непременно погледнете parted - семпъл инструмент за копиране, местене, свиване или разширяване на дялове по диска и съответно файлови системи. GUI инструмент за конфигурация на защитата ви e firewall-config въпреки, че той няма претенции да бъде нещо повече от персонален firewall конфигуратор на ниво простосмъртен потребител. Обърнете внимание и на проекта tripwire... За AbiWord няма да кажа нищо - аз отдавна съм го обявил за любимата си текстоообработка и на страниците на Linux център и в сп. PCWorld - така че, само ще кажа, че съм ужасно доволен, че Red Hat са го добавили в дистрибуцията си. Както и любимият ми текстов брузер links (не, не - не го бъркайте с lynx, моля ви)! Той поддържа таблици и frame-ове по начин, който не сте си и представяли ако не сте го виждали. Програмата, която трябва да опита всеки почитател на Visio се нарича dia - е разбира се, не е толкова богата, но пък е по-малка от 3 MB и е абсолютно безплатна. 

   Това, което изобилства в Guinness са visual средствата за разработка като се започне от glade (много обичам да го наричам visual GTK :-) и designer-а на Qt за генериране на GUI интерфейси та чак до kDevelop. Седмата червена шапка е и най-мултимедийният Linux до момента - множество миксери и плейъри за MIDI, wav, mp3, videoCD, аудио компакт дискове и какво ли не, а ако си имате цифров фотоапарат не може да не оцените gPhoto...

   Не пропускайте да разгледате CD-то PowerTools там ще намерите и много неща, които познавате от предишните версии, но, които по някакви причини не са намерили място в тази, а заедно с тях не пропускайте да си инсталирате webdesigner, прекрасния текстов редактор nEdit, Acrobat Reader 4.05, любимият ми терминал Eterm също се намира там, но не забравяйте да му добавите background-ите. Там ще намерите и графичните конфигуратори за Samba - GnoSamba и gnomba, както и nmap или SoundStudio.

   Най-голямата новина, както казва Erik Troan (вицепрезидент на Red Hat) е извън кутията. Тя се нарича Red Hat Network - проект, който ще позволи на потребителите да автоматизират управлението на своите Red Hat машини. Клиентите могат да избират между огромно количество възможности и средства за управление. Те могат да получават по електронната поща информация за обновявания, могат да получават електронно самите update-и и пакети, а могат и да изберат тези обновявания да се извършват напълно самостоятелно и автоматично като контролът върху процеса може да бъде много стриктно дефиниран, а именно кои пакети да се инсталират и кои не. Проектът като, че ли е ориентиран повече към големите клиенти като е в състояние да управлява и upgrade-ва еднакво примерно вашите 1000 Red Hat файлови сървъри едновременно стига да сте ги дефинирали като single image. Идеята е в последствие Red Hat Network да е в състояние да предлага същото и по отношение на Debian сървъри например. Евентуално мрежата ще прави мониторинг на системите ви и ще ви предупреждава ако файловите ви системи застрашително се запълнят или пък някоя мрежова услуга е отпаднала или пък имате пробив в сигурността или сте застрашени от такъв. Например в момента, в който ядро 2.4 се появи клиентите на Red Hat Network ще имат незабавен достъп до него. Естествено не закъсняха упреците към Red Hat, че всичко това може да е сериозна заплаха за сигурността. Може би ако се предовериш на услугата има някакъв евентуален риск, но не бива да се пропуска, че сама по себе си услугата е сериозно средство именно срещу проблеми със сигурността, както и е много добре обезпечена от към криптиране. Не липсваха и критики от рода, че Red Hat се опитват да продават безплатен софтуер през своята мрежа, защото достъпът до нея не е безплатен, а това е против основните принципи на отворения код. Според Paul McNamara (вицепрезидент на продуктовия маркетинг в Red Hat): "Нашият модел не е да продаваме безплатния софтуер, а да помогнем потребителя да оцени неговата значимост". Казано семпло Red Hat продават не отворения код, а услугите си за него, както са правили и винаги досега, макар и не в такива мащаби.

   Честно казано впечатлението ми от Red Hat Network е зашеметяващо (оказа се, че с паролата ми на регистриран Red Hat потребител мога да получа безплатен достъп - между другото цените за въпросния достъп все още не са уточнени) - това начинание наистина може да се превърне в много сериозен плюс, който да изстреля Red Hat много преди всички останали дистрибуции и да постави много сериозен знак за равенство между Linux по принцип и Red Hat. Между другото закупуването на Red Hat 7 в зависимост от версията ви дава и 60-дневен, 90 или пък 180-дневен безплатен достъп до Red Hat Network. А до края на 2000 година получавате безплатен достъп за всяка инсталация на Red Hat 7, която сте направили.

   Ако си купите Deluxe версията ще получите Application CD с Adobe Acrobat, IBM WebSphere Homepage Bulider, RealPlayer и Sun StarOffice, а с Professional версията CA Unicenter TNG Framework, Novell Messaging and Directory Services, както и Veritas NetBackup и IBM DB2.

   Лично аз съм впечатлен от Red Hat 7 - на пръв поглед нищо особено - преди да го инсталирам и да се log-на в Red Hat Network си мислех, че в тази версия няма нищо революционно, предполагах дори, че upgrade-ът ще е безсмислен, но това не е вярно - няма никаква причина да не преминете към 7 освен ако не ви мързи. А когато го направите ще разберете защо. Аз лично такъв Linux не си спомням да съм имал. И с удоволствие ще го използвам. Не знам точно как, но Red Hat са направили поредния си хит и то от версия почти обречена да бъде посредствена. Блясъкът наистина е извън кутията - и се нарича перфекционизъм, стабилност, професионализъм и опит. Нещо, с което Red Hat наистина доказват, че са сред елита и никога не следва да бъдат подценявани. Защото наистина са само на крачка от рекорда...

   Въобще това е един Linux, който повече от всеки друг си струва да опитате. И не забравяйте - както и миналата година - "продължението следва"...

        10 октомври 2000

 Йовко Ламбрев