Home    Решения    Услуги    Download    Публикации    Работа    Продукти    Документи
 

 

 
Print this page/Отпечатай тази страница  

SA Dict за Linux

от
Йовко Ламбрев<[email protected]>


    Не може да не сте виждали едно малко чудесно речниче - намира се на почти всяка Windows машина. Много хора дори толкова са свикнали с него, че си мислят, че си върви с Windows.
    Да, ама не, както казваше един известен журналист - автор на речника е Стефан Ангелов - един млад български програмист, който въпреки, че не използва Linux (засега ;-) и е най-големия симпатизант на Microsoft от всичките ми приятели, колеги и познати разпространява речника си съвсем безплатно за всички.
    Ако сте свикнали с удобството на SA Dict под Windows не може да не Ви липсва алтернативата му за Linux. Още повече, че засега няма много български софтуер за Linux. SA Dict e единственият в този момент речник за тази операционна система.
    Когато се раждаше идеята за Linux версията на SA Dict беше по-важна появата му и функционалността му отколкото запазването на външния вид на речника такъв какъвто е в Windows. Затова и речника може би и малко под мое влияние (тогава със Стефчо бяхме колеги в една и съща фирма) е текстов. Поради много съображения - Linux често се използва за най-различни цели и евентуално обвързване на речника с графичен интерфейс би ограничило употребата му. Сега SA Dict за Linux работи и в терминал или виртуална конзола и може да бъде използван и под X. Разбира се част от удобствата, характерни за графичната Windows версия тук липсват.
    По подобен начин стои и въпроса с кирилицата - тъй като все още няма локализация на Linux за България, нито унифициран стандарт за encoding на българската кирилица, нито стандартни шрифтове за нея, а само няколко частни разработки SA Dict за Linux използва псевдокирилица като замества българските букви с латински по фонетичен принцип.
    Имам лично уверенията на автора Стефан Ангелов, че в момента, в който се реши главоблъсканицата с кирилицата под Linux ще се появи версия на речника на кирилица.
    Базата-данни от думи е същата, както и във версията за Windows.
    Съвсем между другото - ако сте забелязали вече няколкото online-версии на SA Dict - например тези в http://dic.balkansys.com или http://sa.dir.bg - те са базирани именно на тази Linux реализация на SA Dict.
   Аз лично се радвам много за съществуването на SA Dict за Linux най-вече защото това е една от първите лястовички (или първата?), че софтуер за Linux се пише и в България и то конкретно за българските потребители. И радостно е, че речника сред българските Linux среди се приема много топло.

    Стефчо, аз лично също много ти благодаря!

20 ноември 1999

 Йовко Ламбрев  

 

    Необходими са ви два файла единият е самият речник, а другият базата-данни на речника - за да работят е необходимо да ги разархивирате с командата:

      tar xfvz filename

    и да копирате изпълнимия файл dic и базата eng_bul.dic в /usr/bin директорията си. 

    Програмата се стартира с името на изпълнимия си файл dic и е тествана до момента на Red Hat 6.0, 6.1, Debian 2.1 и Slackware 4.0. Не би трябвало да имате проблеми с речника и върху други дистрибуции.
    Версията е компилирана за glibc-базирани Linux дистрибуции, ако ползвате libc5 Linux ще ви се наложи вместо горния 11Kb архив да вземете статично компилираната версия, която е 417 Kb.

   Всички необходими файлове можете да получите от страничката ни за download.

    Можете да опитате и бета-KDE-версията на графичния вече SA Dict за Linux. Очаквайте скоро и final release. Бета-версията е достъпна за свободен download от http://sa.dir.bg

Излезе версия 2.0 на SA Dict за Linux - ревюто е тук.