Home    Решения    Услуги    Download    Публикации    Работа    Продукти    Документи
 

 

 
Print this page/Отпечатай тази страница  

Slackware 7.0 - класиката от стомана

от
Йовко Ламбрев <[email protected]>


    Slackware Linux 7.0 Когато хората говорят за Slackware уточнението, че става въпрос за Linux e меко казано излишно.
Когато Patrick Volkerding започва да прави своята Linux дистрибуция целите са две - стабилност и леснота за ползване. И от първата версия през април 1992 Slackware си спечелва славата на най-железния Linux и... най-UNIX-подобния. Е - някои се оплакват, че това е дистрибуцията с най-малко документация и може би с право донякъде - вероятно и затова Slackware е по-популярeн сред по-компетентните потребители и не толкова любим на новаците. И въпреки, че новата версия е много потребителски настроена като цяло това е класическия изглед на Slackware - Linux-ът, който не изневерява на традициите. Можете сами да се уверите като я инсталирате.
    Slackware 7 ви поднася свежа комбинация от софтуер, най-новото ядро 2.2.13, XFree86 3.3.5 и KDE 1.1.2. Ако разбира се предпочитате GNOME също няма да останете разочаровани. По традиция Slackware се използва повече за сървър, но все повече той се доближава и до desktop компютрите.
    Традиционното изобилие на софтуер за FTP, web и електронна поща заедно с многообразието на графични манипулатори прави Slackware 7 еднакво добър както за работна станция така и за сървъра в машинната зала.
    Slackware е и предпочитаната от много програмисти дистрибуция заради множеството средства за разработка - редактори, компилатори, дебъгери.
    Въпреки боязливия преход към новото 2.2 ядро при версия 4 (тогава успоредно излезе и версия 3.9, която всъщност беше Slackware 4, но със старото 2.0.37 ядро) сега вече прехода е повече от категоричен - ново ядро и 2.1.2 GNU C (libc6) библиотеки. Характерният и лесен за употреба инсталатор с менюта много облекчава setup-процедурата. Между другото това е дистрибуцията с най-богат набор от image-и. Ако ви потрябва нещо - не забравяйте да го потърсите най-напред от Slackware.
    И нещо лично за мен - това беше Linux-a, с който проходих - това беше и Linux-a, който ме накара да му обърна внимание и да го оценя. Мога само да кажа, че никога няма да съжалявам, че един ден останал в миналото в ръката ми попадна една стара дистрибуция на Slack, както галено го наричат много хора. Знам и че никога няма да го забравя...

1 декември 1999

 Йовко Ламбрев