Home    Решения    Услуги    Download    Публикации    Работа    Продукти    Документи
 

 

 
Print this page/Отпечатай тази страница  

 

Кирилизация на Linux конзолата

от Йовко Ламбрев ([email protected])




       Под кирилизация на конзолата разбирам възможността да могат да се четат и пишат текстови файлове на кирилица в конзолен текстов редактор (например vi). Няма се предвид да можете да подавате командите на кирилица - т.е. нямате кирилица в команден ред !
       За да получим CP-1251 кодиране ни е необходим поне един конзолен шрифт с такъв encoding и map-файл. Шрифтове можете да намерите от много места. Аз лично ползвам bg1251 (някой ми го даде отнякъде преди време).
       Map-файла за CP-1251 фонетично кодиране, който използвам е направен от Валентин Павлов от NetBG за кирилизация на S.u.S.E. Linux. (На ftp сървъра на NetBG всъщност има цял пакет за кирилизация на S.u.S.E с още конзолни шрифтове, който вероятно би работил и на други дистрибуции, но лично аз не съм го пробвал, както и много други полезни неща - ftp://suse.netbg.com/pub/).
       Този map-файл е за фонетична qwerty подредба на клавиатурата. Аз пиша така. Ако искате да използвате БДС подредбата (така както са подредени буквите на пишещите машини) ще ви трябва друг map-файл с БДС подредба.
       Това е всичко, което ви е нужно.
       Трябва да инсталирате (разбирай копирате) шрифта bg1251 в директория /usr/lib/kbd/consolefonts/ и да сложите map-файла където му е мястото - т.е. в /usr/lib/kbd/keymaps/i386/qwerty/
       Сега остава да си пуснете кирилицата. Това става по учебник с тази последователност от команди:

setfont /usr/lib/kbd/consolefonts/bg1251
loadkeys /usr/lib/kbd/keymaps/i386/qwerty/bg-pho.map 2> /dev/null
echo -ne "\033(K"
       Това е. Имате кирилица - можете да стартирате vi например за да проверите. Превключването между US и BG става с десен Ctrl или докато държите натиснат десния Alt. Е, от този момент до следващия рестарт на компютъра някои програми може и да не са много красиви заради псевдографиката (например Midnight commander), но това е цената, която плащате за кирилицата и в DOS. Затова ви препоръчвам да си напишете един скрипт, който да разположите в /usr/bin например, с който да стартирате кирилицата в козолата само, когато ви е необходима. (Честно казано ако не сте програмист или не правите web-страници и имате X съмнявам се, че въобще ще почувствате нужда от кирилизирана конзола).
       Предлагам ви да си download-нете едно пакетче, което съдържа шрифта bg1251, фонетичния map-файл, скрипта cyr, който съм написал за горните цели, както и един инсталационен шел-скрипт, който слага всичко по местата им. Необходимо е само да го разархивирате с командата
tar -xvfz console_cyr.tar.gz
(N.B. За Red Hat пропуснете чертичката пред опциите.)
       да влезете в новосъздадената поддиректория и от там да стартирате инсталационния скрипт:
./install
       От този момент, когато ви е необходима кирилица в конзолата е достатъчно да напишете командата
cyr
       А ето и самият пакет console_cyr.tar.gz.

   Едно уточнение тази кирилизация, както и предлагания инсталационен скрипт са писани за Red Hat 5.2 (тествани са успешно и върху Red Hat 6.0), koeто означава, че не мога да гарантирам, че ще вървят безпроблемно на всички останали дистрибуции. Вероятно ще се наложат някакви незначителни корекции.