Apple/Mac OS X или PC/Vista - иска ли питане...
В контекста на последните прозоречни простащини в ДА много хора, явяващи се защитници на въпросната сделка, се пънат да ми обясняват колко изгодно и готино било да имаш Vista (или поне за ДА да има Vista). Аз за такива обяснения си имам Trash Bin, но понеже от около година насам търсех генерално решение за фотографска платформа направих доста сметки и разсъждения, с които смятам да запълня тази тема, макар че съм убеден, че ще бъда обвинен в поредната манипулация или че сравнявам ябълки с круши. Е, този път по ирония на съдбата ще сравнявам наистина ябълки, но за крушите не знам доколко са круши… как да кажа… някакво подправено нектарче може би…
Да, аз харесвам Linux – най-уютно и комфортно се чувствам именно върху тази платформа, защото я познавам относително добре. След това много по-добре ми е върху всякакъв друг UNIX, a Черчеветата очевидно са най-презряният от мен продукт на Вселената. За жалост и с тях имам приличен опит и всякакви дискусии с мен за убеждаването ми в обратното са безполезни, безплодни и са пропиляно време. Любимата ми платформа Linux с удоволствие използвам и за десктоп, но за съжаление две неща, от които едното вече е отстранено като проблем, ми попречиха да го използвам за фотография повече от две-три години – поне не без компромиси. Работата в 8bit на канал и цветните пространства са двата ми проблема. Първото вече е ОК от Gimp 2.4 насам, но не напълно, а за съжаление проблемът с цветните пространства е политически и религиозен и едва ли някога ще бъде решен. Все едно. Принципно привързаността ми към Linux не изключва любов и към други OS, стига те да си струват вниманието. Полигамен съм към платформите си 😉
Винаги съм симпатизирал на Apple – техен беше първият компютър, пред който някога съм седнал през живота си – и първата любов ръжда не хваща. За жалост обаче последните двадесетина години прекарвам повече пред PC-та и други неща, а сблъсъците ми с Apple са само епизодични. Когато обаче преди три години реших да се захвана по-сериозно с цифрова фотография и да изоставя филмовата видях какво ще ми струва да имам „digital lightroom“ под Linux или Windows – и… реших да се сдобия с Mac. С Linux можех да направя приемлив компромис, с Windows неприемлив – и реших да избегна компромисите.
Споменах онази грозна сделка, защото потребителите на Mac в България са не по-малко пренебрегвани от ДА по същата причина, поради която и привържениците на Linux, BSD или други по-отворени платформи – различни сме и не сме mainstream… Аргументът малко сте, затова нямате значение не е никак нов и ми е казван лично от висш държавник в сградата на Министерски съвет още преди повече от 3-4 години. За такива изречения по света политиците си заминават, но понеже сме такава толерантна нация… Както и да е – отклонявам се от темата…
И считам, че платформата на Apple е много по-добра от популярния Windows за хора, които все не се престрашават да използват open source платформа. Тя не само е по-добра, тя е по-стабилна, по-приятелска, по-лесна, по-удобна, по-сигурна, по-производителна – тя е реализирано всичко, което Windows само обещава да бъде. Тя може да бъде и по-евтина или поне точно толкова скъпа, колкото и PC стига да направите верните сметки за себе си. Високата цена на Apple е мит ако правите верните сравнения. Apple не е само компютър с операционна система – ако го погледнете като решение, като платформа с принадената и функционалност и стойност математиката може да се окаже съвсем различна от тази, която на пръв поглед ви се е въртяла в главата.
Ето моят случай (в контекста на фотографията, но не само)…
Няма да обяснявам защо Windows е безкрайно скъпа и неудобна платформа за фотография. Но само с две думи – няма цялостно софтуерно решение – трябва мощно PC, скъпа OS, читав RAW-конвертор, плюс поне някакъв Photoshop… Elements или CS… Много пари… ненужно много главоболия – непрекъсното правене на едно нещо с тази или друго нещо с онази програма… Допълнителни грижи се явяват с архивиране на големите фотографски файлове, антивирусни простотии… Като добавим към това и хубав, съответно скъп монитор и вродената ми алергия към тази OS (обриват ме пъпки, настръхва ми козината до степен да изпитвам естествена потребност да удуша някого)… И сметката се оказва висока.
Както и да е голяма част от тези пари се дават и върху друга платформа, но царува един мит как Apple с Mac OS X е много скъпа платформа – как едва ли не е някаква бутикова стока, lifestyle, мода. Не че няма и някаква частица истина в това, но всъщност хайде да сменим малко гледната точка.
Да – около Apple има религия, орди от маниакални привърженици, компютрите и OS-а са секси и красиви, за много хора са задължителен lifestyle, да в Щатите цените наистина са много по-ниски от тези в останалия свят (ама така е и за много други неща), но всъщност Apple/Mac OS X е много изгодна и добра платформа за работа. Ето защо…
Най-малкия Apple MacBook може да се купи в България за около 2200 лв с ДДС. Към днешна дата това е невероятно производителна машина с двете ядра на Core 2 Duo процесор над 2GHz, върху която всичко лети. Ако наистина седнете пред такава машинка обърнете внимание за колко време тръгва, как работят приложенията върху нея. Тя всъщност за тъга или щастие вече е почти PC (технически) – само BIOS си няма, което всъщност е плюс. Та върху нея дори можете да използвате смешния Windows ако толкова настоявате и той ще работи нормално ако не и по-бързо. Също и Linux. Единственото по-тясно място на този лаптоп е твърдият диск, който се върти на 5400 оборота, но ако това е толкова критично за вас винаги можете да го смените и сами – a propos лесно е и много по-изгодно да си купите базов модел и после да го upgrade-нете от grey-пазара с памет и диск. Apple машинките не са капризни в това отношение – стига да спазите дефинициите за компоненти, които са публикувани и ясни. Apple публикуват указания „като за идиоти“ как се прави това, а компютрите са специално проектирани това да се прави лесно от крайния потребител.
Когато си го купите, текущата версия на операционната система Mac OS X ще ви дойде с него без да плащате допълнително за нея. През около година и половина – две години излизат нови версии, но цената им е съвсем прилична. Текущата Leopard (10.5) струва точно 248 лв с ДДС крайна цена – тук в България. И няма оскатен edition, читав edition, мега-ултра edition и цени от 250 до над 1200 лв за различна консистенция сок от гнили круши. Има един edition – с всичко в него – толкова. Нещо повече – ако в къщи имате три или пет Mac-а – може да си купите family pack от 5 лиценза само за около +50% повече от цената за един лиценз.
Mac OS X е истинска 64-битова, адски производителна UNIX платформа, която просто работи. Много добре. Да – шарена е, секси е, детинска на моменти. Но работи желязно, безотказно и не се тревожите за това или онова. В Leopard има уникално удобно решение за незабележимо архивиране – хипер user-ско – безплатно с новата версия.
Mac OS X носи със себе си адски много компоненти (без да плащате допълнително за тях), които върху класическо PC тепърва почвате да пазарувате до разоряване, а с Mac те си влизат в онези 248 лева за OS-а или са си добавени безплатно към Mac-а ви в момента на покупката. Особено ако искате да правите аудио podcast, да пишете блог, да правите музикален jingle, интернет радио, видеоблог, videopodcast, съвсем профи DVD със снимки и клипчета от ваканцията, филм дори… в общия случай нямате нужда от нищо повече от един гол Mac с операционна система. Ама наистина. Освен ако не искате някакъв твърде професионален продукт за бизнес – тогава ще знаете какво още да си купите – като моят случай с фотографията. За средния потребител обаче, Mac OS X предлага повече отколкото ще поискате някога. Сетете се колко неща трябва да купите за PC за да покриете функционалността на iLife върху PC или с каква купчина гъзообразни дребни или по-големи, shareware компоненти от Интернет ще трябва да се сдобиете за всеки отделен детайл.
Не се сещам защо някой ще трябва да дава три-четири хиляди лева за Sony Vaio, когато за две може да се купи MacBook. Да, можете да си купите и някакъв Acer и за около и под 1000 лв, но ще ги премерите ли по производителност и функционалност с MacBook. Нали не сравнявахме ябълки с круши, нали?…
Не казах нищо за MacBook Pro – ако можете да си го позволите – няма лошо – корпус с метално покритие (ако не греша титаниево), малко по-мощен процесор, по-голяма матрица, разширителен слот за карти. Иначе ако трябва да съм честен по мое мнение – не е кой знае колко по-производителен от малкия MacBook за доста по-високата си цена. Споменах ли, че се подразбират вградена web-камера, firewire, wireless, bluetooth, уникално идеен power адаптер, DVD dual layer (записвачка дори за повечето модели)…
Между другото любопитен факт, който научих наскоро – кореспондентите на Ал Джазира, които телевизията изпраща на горещите точки по планетата били оборудвани с две неща – MacBook Pro и сателитен телефон. Умно – това им е достатъчно да сглобяват репортажи, да монтират емисии на коляно, да изпращат снимки, да записват видеокоментарите си – лесно и от всякъде…
Настолните машини – нисък, среден и висок клас – съответно Mac Mini – 1200 лв, iMac – от 2600-4000 лв (ама в цената влиза и разкошен в общия случай монитор) и Mac Pro. Професионален софтуер за фотография, видео, музика – от класа Мерцедес на достъпни цени – за ученици и студенти с 50% отстъпка. Да му се не види – Aperture струва около 250 лв за ученици, студенти и хора от системата на образованието. С фактура и ДДС. Та в 90% от случаите не ви трябва нищо повече. Не – не ви трябва Photoshop CS3 освен ако ама наистина не ви трябва точно Photoshop. Elements за под 100$ или моят фаворит Pixelmator за 59$ удовлетворява дори профи изисквания в голяма степен. Дали наистина трябва да бъдат изхарчени над 600 евро за Photoshop CS3?… Има и Gimp за Mac, но още липсва версия 2.4 и е малко тромав, понеже работи през X11 слоя, но… работи…
Ако се поровите в хардуерните спецификации на средния клас – iMac-ците – ще видите, че има модели, които са всичко, което някога ще ви потрябва… Искате производителна машина с S-IPS матрица поне 22-24 инча?… Има такива…
Тръгнах да смятам колко пари ще ми трябват за хубава PC платформа с високи изисквания към дисплея. Трудна работа – NEC 2470WNX е около 1500-1700 лв с ДДС, ама е S-PVA, не че е лошо, но не е S-IPS. Eizo в този клас също е около 2000 лв и пак не е с S-IPS матрица. Аз честно казано около два месеца не можах да си харесам монитор, който хем да става, да е голям и да не е толкова пари. Dell не се брои – идеологически – на ЦАПК Прогрес пари не давам… OK – да кажем 1500-2000 лв за монитор.
Ами компютър… две ядра, по два гигахерца, поне 2GB RAM, читаво дъно, хубава кутия, DVD писачка, dual layer ако може… голям диск поне 250-300GB или нагоре… не – не искам жълта сглобка… wireless (предпочитам без жици в къщи), firewire (бърз), син зъб… Нещата ми излязоха минимум 1700-2000 лева и нагоре с ДДС от сносен производител. Към това още поне 200-300 лв за OEM лиценз за XP или Vista, защото операционната система не се подразбира… ОК – може и да е включена в цената при марковите машини… все едно… Сумарно излезе към 4000 лв. Гола конфигурация… Е, имаме браузър – можем да зяпаме Интернет… Ами нещо за музика – за озвучаване на видео говоря, не за CD player – за подкасти, за видеоподкасти, за DVD подготока, за смесване – SimpleStudio ще има и видеопроекция след време… Всичко това допълнителни пари и то по много…
Хм, че за около и под тези пари с ДДС излиза 24″ iMac (с широкоекранна full HD S-IPS матрица!) равна на горната конфигурация и даже остават частично пари за нещо като Aperture + Photoshop Elements или Pixelmator… А за офис ще ви трябват – само 150 лв с ДДС за iWork – офис-пакет, който MS Office никога няма да бъде. Цени тук в България. OpenOffice още няма стабилна версия за Mac, но има базиран на него NeoOffice, който се понася, ако не искате да си купувате iWork, макар че опитате ли го…
Не – Apple/Mac OS X наистина не е най-евтиният възможен избор, но никой не го и твърди – обаче не само, че не е кой знае колко по-скъпо от добро PC, ами може да е и по-евтино решение – отделно, че е доказано читаво и работещо – погледнете го комплексно и математиката може да изглежда по друг начин – зависи за какво ви трябва. PC-платформата въпреки многообразието и големия избор често губи по точки, затова направете си добре сметката, когато ще пазарувате – не се подвеждайте по митове… кое било скъпо… Apple е Мерцедес – не може да е хипер евтин – и въпреки това не е точно бутикова стока – всеки ден става все по-масова. Под шарения интерфейс тупти мощно 64-битово UNIX ядро, обградено с много open source, ако се вгледа човек. И ако сте като мен – винаги можете да отворите terminal и да се почувствате у дома, пред познатия shell. Платформата просто работи – уникално добре. Заслужава си всяка похарчена стотинка и удоволствието, което доставя – от разопаковането до ежедневното използване няма равно. Всеки, който някога се е докосвал до компютър просто трябва някой ден да съпреживее кефа от това да разопакова поне един Mac – най-добре своя Mac. Ще видите сами за какво говоря. Или пък някой друг път ще пиша за това…
Помислете преди да хвърлите 1500-2000 лв за к’ъф да е нов лаптоп, дали да не добавите още малко за MacBook. Не познавам някой дето да е съжалявал след това… И да не вземете да му пуснете Vista – я се дръжте прилично…
От три години много внимателно си избирам момента, в който да се върна към платформата, върху която проходих, с прецизно оглеждане на много детайли. Отскоро домашният ми фотографски десктоп е Mac – май ще се превърне в основния компютър в къщи. Заедно с един IBM за Linux за други неща. И мисля, че за мен занапред едва ли някаква друга марка компютър ще има някакви шансове. Не крия, че при мен има и силен емоционален елемент за този избор, но… нима някой си мисли, че може да устои на манията Apple ако я вкуси… Заблуждава се… истински се заблуждава… 😉
Коментари ()