OOXML не мина на първия пас

OOXML не мина на първия пас

Microsoft се издъни при първия си опит да превърне недоносчето си OOXML в световнопризнат стандарт по бързата FastTrack процедура на ISO. Радвам се, защото се ангажирах твърде лично в този проблем. Като убеден привърженик на софтуера с отворен код и отворените формати и стандарти направих каквото можах на българска територия да попреча на черновата DIS 29500 да получи гласа на България в своя подкрепа. България обаче гласува ЗА със ЗАБЕЛЕЖКИ, както вече е известно.

Още обмислям дали да споделя всички факти, които научих покрай участието си в темата, докато тя е прясна. Със сигурност ще го направя някой ден, обаче… Историята има нужда от факти…

Сега само държа да акцентирам върху няколко от тях, които са публично известни – пак в името на историята. Не само в България Microsoft решават да членуват в съответните стандартизационни комитети именно покрай предстоящата дискусия и гласуване за OOXML в тях. Предложенията за P-membership също не са рядкост. В Интернет е пълно с коментари как цялата машина на MS е впрегната да активизира заспали комитети по стандартизация, за появата на множество нови членове в тях – ей така изведнъж покрай гласуването на DIS 29500. Нали не сте пропуснали да забележите и обмислите тази необичайна активност? И няма да забравите този любопитен факт!

Всъщност войната не е спечелена – само първата битка. Microsoft се издъни, но ще продължи. И в това няма нищо лошо – просто бизнес. И дори няма значение добър ли е или не OOXML… Защото проблемът е другаде. А именно дали ISO ще позволи подобни практики да се използват при гласуването на стандартите занапред? И не означава ли това, че всеки с достатъчен финансов ресурс и влияние ще си генерира подкрепа за да стандартизира, каквото му харесва? И какво се случва тогава с идеята за стандартизация изобщо?…

Йовко Ламбрев

Йовко Ламбрев

ИТ архитект, блогър и (все по-рядко) фотограф. Либерал. Все още вярва, че можем да направим света по-добър.
Пловдив, България